Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/canedos.com/includes/menu.inc).

Dlaczego można na urlop pojechać w polskie góry?

Interesujące artykuły

góry
Source: www.morguefile.com
Miastem stołecznym Roztocza jest Zamość, określany perłą renesansu. Ze względu na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najbardziej ciekawych miejskich obiektów zaliczyć można: XVII-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i popularnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał. Najcenniejsze przyrodniczo obszary występują w centralnej części rejonu. Zostały one objęte ochroną pod postacią Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Zarodkiem Parku był zwierzyniec stworzony w 1593 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego – popularnego miłośnika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec - w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał w wyniku przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się także staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół św. Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok).

Niedaleko Zwierzyńca znajduje się ciekawa atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one znaczącą ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu około 80 gatunków ptaków oraz wiele unikatowych gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to też miejsce, gdzie swój dom odszukały koniki polskie – rasa powstała w wyniku krzyżówki tarpana z koniem domowym. Zwolennicy cudownych panoram muszą wejść na Bukowa Górę, skąd roztacza się cudowny pejzaż złożony z różnobarwnych pasów pól uprawnych.

Niezwykle ciekawym i uroczym zakamarkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca współcześnie Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest w szczególności interesujące w czerwcu, gdy odbywają się w nim różnego typu imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej. W Darłowie odbywa się sporo interesujących imprez cyklicznych. Warto wybrać się głównie na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św.

Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa "Darłowski Dorsz", podczas, którego zawodnicy poławiają dorsze ze statku. Sporą atrakcją przyrodniczą jest również rezerwat Szum, na terenie, którego mieści się dolina potoku Szum z urokliwymi wodospadami nazywanymi szumami. Przy okazji trzeba wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z XVIII w. Godny uwagi jest też Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Sporo dzieł miejscowych artystów zostało umieszczonych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Darłowskie plaże znajdują się na obszarze dzielnicy Darłówko. W szczególności interesująca jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z obfitym zapleczem rekreacyjnym. Na entuzjastów aktywnego odpoczynku w Darłowie i jego okolicach czeka również: całoroczny Park Wodny „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Warto także polecić niezwykle ciekawe szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.